Čeština aneb filozofie o jazyku českém

8. března 2014 v 11:52 | Butty

Když jsem dnes četla jednu smsku na mamčiným mobilu málem jsem se zkácela. Cituji ,, Byli jsme na víletě a byloto dobrí. Sluníčko svýtilo a ani nepršelo."
Moje první reakce byla..."Co to proboha je ? Překvapený " A okamžitě mě trklo o čem bude dnešní článek.
Poslední dobou se už zastavuji nad každým podobným výrokem dnešních lidí. Jak tohle někdo může napsat? Copak nechodili na základní školu a neměli český jazyk jako první nejdůležitější předmět ? A ikdyby né tak to je přece ani nemůže napadnout né? Napsat ,,víletě" a ,,dobrí"
To, že se občas i v novinách objeví článek s hrubkou, tak to ještě možná pochopím. OBČAS se hold i mistr sekne ale při psaní smsky ?
Jak říká můj táta, ta čeština zachvíli úplně zanikne, protože ve škole se začnou používat tablety a jiná moderní zařízení a pak se ty děti ani nebudou umět podepsat bez chyby . Dobře, zase asi přeháním ale, tak nějako to je. Doba se ,,zlepšuje" a čestina zaniká.
Jedou při čestině se spolužák hádal s naší učitelkou na čestinu, že měl hrubku v diktátu a on že to slovo nikdy neslyšel ani neviděl napsaný. A dostali se až k tomu že on se učil jiná výjmenovaná slova, tedy v jiném pořadí. Slova učitelčina co následovala mě chytla u srdce a musela jsem jí dát okamžitě za pravdu.

,,Ikdyby ses učil výjmenovaná slova pozadu, co já, tak babička bude vždy babička s měkkém ,,i" !!!

Ano měla pravdu. A neříkejte mi že né. Je jedno jestli bylo 19. nebo 21. století základy jsou základy a ty se nemění.!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 katherine katherine | Web | 8. března 2014 v 20:02 | Reagovat

Já taky občas napíšu nějakou tu chybu, to se přiznávám. Ale mnohem víc než chyby v i/y (občas to prostě tipnu a většinou to vyjde, když vážně nevím) mi dělají problém čárky. V tom jsem schopná nasekat poměrně dost chyb. A taky se za to patřičně stydím, protože čeština by doopravdy měla být základ a naprosto souhlasím s tím, že rok od roku je to horší a hrozně upadá. Taky mám strach, že to jednou dopadne tak, že děti budou místo sešitů nosit do školy tablety/notebooky/bůhvíco za pár desítek  let bude a nebudou už vůbec umět psát, podepisovat se.
Jinak ti moc děkuju za pochvalu! :)

2 Butty Butty | Web | 9. března 2014 v 10:49 | Reagovat

Ano...mám to asi stejně. V i/Y zase až tak ty chyby už nedělám ale čárky v souvětí je peklo pro mě :-D . Přitom čárky jsou mrtě důležitý žejo :-D

3 Liitokala Liitokala | Web | 9. března 2014 v 12:43 | Reagovat

Vždycky jsem se utěšovala tím, že spousta z těch, kteří takhle píšou má ve skutečnosti třeba nějakou poruchu učení a prostě za to nemůžou. Ale u spousty lidí bude ten problém nejspíš ještě někde jinde...
S těmi tablety apod. to tak asi dopadne. Uvědomila jsem si to před pár lety, když jsme jako čtvrťáci obcházeli školu a zvali na maturitní ples. Když jsem se postavila před prváky, půlka z nich byla schovaná za notebookem. My v prváku bez výjimky psali do ožužlanejch sešitů. A to byl rozdíl blbé 4 roky... :-)

4 Butty Butty | Web | 9. března 2014 v 13:59 | Reagovat

:-) Jojo a to je presně to o čem mluvím no ....Hlavně že ma dítě v 1 třídě na základce mobil za 5 000 ale je schopný napsat Veronyka :D A to je poznatek ze života. Toho jsem byla svědkem. Bohužel :-(  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama