Vánoce - jaké byli, jsou a budou

8. prosince 2014 v 12:42 | Butty
Ahoj,
zdravím Vás u pondělního článku,
když jsem dneska ráno tak projížděla své minulé články, tak jsem zjistila že tu dlouho nebyl nějaký ,,kecací,, článek na dané téma.
A protože se blíží ty slavné Vánoce a každý na blogu píše jak moc se těší, a miluje tu atmosféru apod. Tak jsem se rozhodla že udělám článek ve kterém Vám přiblížím minuost , součastnost a budoucnost mích Vánoc a vánočních tradic a tak celkově jak u nás doma probíhají Vánoce.
Ve směs to bude stejné jako u Vás , nečekejte něco extra nebo tak.
A abych neměla zbytečně dluhý uvod a pak nic tak se na to rovnou vrhám..


Když jsme byla malá psala jsem vždy dopis jéžíškovi, asi jako každé dítě.
Věřila jsem na Jéžíška asi do 8 let? Nevím to bych Vám musela zjistit od mamky já si to nepamatuju.
Jako všechny dpisy pro jéžíška začínaly Milý Jéžíšku....a pak pár slov že ikdyž jsem nebyla celý rok vzorná že bych si přála třeba jen jednu hračku ale hlavně zdraví pro moje rodiče a babičky a dědečky. Máma mě vždy naváděla na to abych od ostatních nežádala moc že spíš mám dávat než-li žádat. A to zůstalo do dnes.
Já nepotřebuju tisíce dárky, a peníze a tak. Já chci jen to aby jsme všichnibyly spolu, abychoms e my s tátou přestaly dohadovat, aby táta neměl smutný nálady a abychom byli všichni jako rodina za jedno.
Pro každého z nás rodina znamená mnoho, to je přece jasné ale pro mě co jsme jednu rodinu a rodiče ztratila, to znamená trochu asi víc, nechci se tu povyšovat ale snad chápete jak to myslím.
Vždy si na Vánoce vzpomenu na lidi co tu s námi nejsou a nahání mě to tak akorát slzy do očí. Už nemůžu říct ,, Babi, veselé Vánoce, buď zdravá a štastná, a tady od nás máš malý dárek jakožt symbol Vánoc"...Už nikdy tohle neřeknu, jo můžu říct tak max. na hřbitově. :-(
A to je jedna z těch tradic co tu máme že v podvečer 24.12. jedeme na hřbitovy a zapalujeme příbuzných svíčku jakožto poděkování za to že tu s námi byli a už nejsou.
Smutné? Ne, jen pouhý život !


Ae to jsme předběhla dobu a dostala od dopisu až do součastnosti, nene , pěkně se vrátíme tam kde jsme začaly. A jak to u nás chodilo dříve?
Bydlely jsme v 3+1. Vždycky ráno na 24.12. se zamknul obývák a nikdo tam nechodil, říkavali mi naši že Jéžišek na to má celý den a až přiletí tak to poznám.
A když v obýváku zazvonil telefon, většinou volala babča, mohla tam jen mamka a my s tatkou tam nemohly, prý kdybych tam šla už bych žádný dárky neviděla a neměla cž jsem nechtěla žejo.
Celý den jsem byla pěkně nervozní, chodila jsem koukat skrz průhledné dveře zda-li se už něco hýbe. Nics e nedělo ale i přesto jsme vydržela hodiny a hodiny mít připlácnutej nos na skle od dveří.
Po obědě jsme chodily většinou s tatkou na procházku dolů do obory aby i zvířátka měla Štědrý den, pak jsme se zastavily na něco k snědku v cukrárně, koukly na betlém a šly po 3 hodinách domů. Tam jsme si uděalay čaj a zase hurá ven, budto stavět sněhuláky a nebo jsme jely po příbuzných ale bez mamky a mě to bylo pořad divný proč mamča nejezdí s náma až pak mi řekly že mamča musí uklízet aby se jéžíškovi u nás líbilo.
A když už se blížila 6 hodina tak mě mamka pěkně nastrojila, učesala a hurá na večeři.
Vždy jsme jedly, jíme a jíst budeme KAPRA s bramborovým salátem.
Když jsme dojedly, tak jsme šly volat jéžiška.
To si mysím že asi nikdo moc z vás nezná...Prostě já a mamka jsme šly na balkon a volalo se ,, Jéžišku, přijd k nám, už jsme najedený a přichystaný" a takhle třeba 3 minuty protože venku na balkoně byla fakt zima.
A tata v kuchyni jéžíška poustěl oknem dovnitř.
A přitom zvolil a to byl symbol toho že už jéžíšek přišel a už jsou dárky ( ještě stihnul rozsvítit stromeček a dát pěkně všechny dárky pod stromeček)
Zazvonil zvoneček a jéžišek byl u nás.
Malá Ela se ještě asi 2 rozbrečela protože se bála že mi tatku odnese.
To byl for kterej mamka jednou řekla a Ela se toho držela, prostě malá blondýnka no :-D
A pak už to přišlo. Šly jsme všichni společně pomalu do obýváku , přišly jsme ke stromečku, a nejdříve jsem musela poděkovat jéžíškovi že se u nás zastavil, slíbila jsme že už nebudu zlobit a plakat. A pak se šlo na rozbalování dárků .

A dneska? Dneska je to tak že 23.12 odpoledne po obědě zdobím stromek já, mamka uklízí, tata hraje koledy a někdy ale fakt už to dlouho nedělala hraje na klávesy koledy a my s mamkou zpívame.
Pak 24.12. ráno jdeme pro kapra nebo ho už máme no, jak kdy asi.
Já dělám bramborovej salát s mamkou a tatka bud na počítači nebo lítá pro větvičky do lesa, jak kdy no.
Ale tradice zapalování svíčky na hřbitově nám zůstala a doufám že i zůstane po celou dobu.
Už vím že už to nebude to kouzlo Vánoc jako když sjme byla malá ale něco si do budoucna odnesu.
To že dárky nejsou to nejdůležitější, proto nemám rada ten chaos okolo dárků a když někde čtu že si někdo půjčil peníze a to sjou tisíce co si lidi půjčujou, je mi toho líto. Tohle přece není o dárcích proboha!
Ale o té pohodě, atmsféře o návštěvách příbuzných, společných chvílích a tak.
Dárky vem čert! :-)
Až budu mít děti a rodinu budu to malé vychovávat ohledně vánoc přesně tak jako to dělávala moje maminka. Možná nebude mít adidas mikinku v 1. třídě ani nebude mít nike botičky na ven, ani ten nejkvalitnější mobil na světě ale bude mít to nejcenější, to, co si někdo přeje že všeho nejvíce, bude mít milovanou rodinu, prarodiče a mámu s tátou který pro jeho dobro udělají první poslední.
Asi jsme až moc taková citová ale to přece k Vánocům patří ne ?
A co vy? Jaké jste měly Vánoce když jste byli malý? Zkuzte o tom taky napsat článek, myslím, že tohle téma zaujme nejednoho z vás.
S láskou
Butty♥


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karamelka Karamelka | Web | 8. prosince 2014 v 12:59 | Reagovat

u nás se také obývák zamykal a já chodila koukat přes sklo dveří :D u nás byl a také je vždycky kapr ;-) nedokážu si představit, že by na Štědrý den bylo něco jiného :-) u nás byla babička a tak jsme chodili s ní obejít vesnici, abychom se podívali, jak mají lidé nazdobené domy a hádali se, kdo má lepší výzdobu :D děda zůstával s rodiči doma... že ještě dodělávali večeři :-D a to volání toho Ježíška... to je kouzelné, to opravdu neznám a je to pěkné :-) a je roztomilý, že ses tak bála o taťky :D

líbí se mi tvůj závěr... Vánoce jsou o tom, že se všichni sejdeme, jsme spolu a prostě se máme rádi :-) není to o dárcích :-) je to moc pěkný článek :-)

2 Mishelle Mishelle | Web | 8. prosince 2014 v 16:07 | Reagovat

Taky už chystám takovýhle článeček :D :-).
Já jsem o Vánocích hrozně přecitlivělá, no prostě je mi všeho a všech líto ještě víc než normálně.
To jsem prostě celá já.

Hróóózně moc se těším na Vánoce.
Hlavně na tu atmosféru.
Akorát je škoda že (alespoň u nás) nebude sníh :-(, ikdyž to je vlastně taky jenom taková atmosféra :-).

Každopádně taky už se chystám napsat ten článek o Vánocích a tak takže tam to všechno vypíšu :-) .

Zbožňuju tyhle vykecávací články!

3 Daisy Daisy | Web | 8. prosince 2014 v 16:40 | Reagovat

Asi píšeš ve spěchu a moc si to po sobě nekontroluješ, protože máš ve článku spooooustu chyb a překlepů a špatně se mi to čte i jak je to v těch odstavcích.. :/ Ale jinak se mi článek hodně líbí, například mě docela překvapuje, že jsi jako malá chtěla zdraví rodičů, já sem třeba opravdu psala o Lego mikinu a jiné věci :D :)

4 Martina Martina | Web | 8. prosince 2014 v 17:47 | Reagovat

Pěkné Vánoce. Nejvíce mě pobavilo, že jste šli na balkon a volali Ježíška. :-D

5 Mariiis_N Mariiis_N | Web | 8. prosince 2014 v 17:49 | Reagovat

Taky jsem jako menší psala Ježíškovi, kdy to začínalo Milý Ježíšku.. Slzy do očí se mi taky hrnou, když už nemůžu říct sestřenici, že i když jí je už 24, tak jsem jí něco koupila, max. jak říkáš  na hřbitově. Je to strašně smutný :(
Jo hold teďka už je to jinačí, než když mě bylo osm. Ale tak to prostě chodí. Z přibývajícím věkem se mění všechno, i Vánoce :)

6 Simix Simix | Web | 8. prosince 2014 v 21:19 | Reagovat

Ahoj :)
Dost dobrý nápad na článek :)Ty jsi ztratila rodiče? :(
Jo.. život je život...
Já věřila na Ježíška asi do 11 let..
Když už jsem na něj přestávala věřit, táta to udělal tak, že nahrál zvoneček na kazetu a já pak z toho byla paf...
Vždy jsem také byla nervózní .. už nejsem. Už mi jde hlavně o tu atmosféru ...Sis užívala hodně venku .. My kapra míváme taky ... ale spíš jím řízek :)
A bramborový salát je jasný :D Volat z balkónu..dobrý způsob jak dítě zaměstnat , aby si nevšimlo, jak dává druhý rodič dárky pod stromek :D
Tvůj tatík je asi hudebně nadaný :3
Nám jedna učitelka na ZŠ říkala, že když si půjčíme peníze pro studium.. že se nám to časem vrátí.. ale pokud pro dárky Vánoční ... tak ne ... nebo nevím už jak to říkala .. tak ahoj :) Hezky napsané :)

7 Ko Ky Ko Ky | E-mail | Web | 9. prosince 2014 v 16:17 | Reagovat

Tedy moc pěkně jsi to napsala,až mi i ta kapka upadla. :)

8 ~*~Janii~*~ ~*~Janii~*~ | Web | 9. prosince 2014 v 18:09 | Reagovat

mám už tak čtrnáct dní předepsanej podobnej článek tys mě celkem předběhla :D, taky o tom jak jsem slavila vánoce jako mála až do teď,atd ale budu ho zveřejňovat až později :) Doufám, že si nikdo nebude říkat že se opičím :D

9 Michelle Michelle | Web | 10. prosince 2014 v 15:31 | Reagovat

Dopisy Ježískovi píšu ještě teď :D  ale už to není stylem dopisu a je to hlavně kvůli tomu, že si mamka pořád stěžuje, že neví co mi kupovat, tak jí to musím psát :D
Byla jsem naučena k tomu, každé Vánoce chodit na hřbitov. A každé Vánoce myslím na tím, kteří tu nejsou a je mi z toho akorát smutno  :/ .
U nás to probíhalo podobně. Na hřbitov jsme chodili odpoledne, aby jsme zabily čas a nepletli se mamce pod nohy. Bydleli jsme v rodinném dvoupatrovém domě, dole prarodiče a nahoře my. Po večeři, stejné jako dnes -kapr a salát- jsme šly jen s mamkou -taťka čekal aby mohl pustit Ježíška - dolů a tam se dávaly dárky, co pro nás měli babička s dědou. Pak zazvonil Ježíšek. Celý večer jsme potom byly spolu, přišli i další příbuzní. A podobně je to i teď. Akorát to už nemá to pravé kouzlo, když vím, jaká je to dřina, jedny takové skvělé Vánoce připravit.
Jsem ráda, že to někdo má jako já. Chci pro své děti úplně to samé jako ty, protože o Vánocích vůbec nejde o dárky, že?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama